iOS Users: Please click here for the latest information: (updated 5.10.2016)
Say It Right Series
Try a Premium ChinesePod Subscription for only 99¢ for your first month!

Cola and Milk Prices Newbie

Cola and Milk Prices
Jenny, John
1870
Newbie
money, numbers, price, food, shopping
shopping
question particle

Subscribe to new lesson notifications

Related Lessons

Leave a Suggestion

Do you have an idea for a lesson? Confused about a grammar point? Want us to make a Qing Wen? Click here to submit a Request.

Report a Mistake

Cola or milk? Sugar or calcium? Cavities or strong bones? While the more healthy choice may be quite obvious, it's still important to know the price of either product as well. Learn how to use Mandarin Chinese to ask for prices in today's newbie lesson.

This is Basic content. Purchase a Subscription in the ChinesePod Store to access.

This is Premium content. Purchase a Subscription in the ChinesePod Store to access.

Loading...
Failure loading section. Click here to retry.

Comments (2) View last comment

Loading...

Notifications

Not sure if your comment is appropriate? Check our Commenting Policy first.

New lesson idea? Please contact us.